Best Deals
Special Products
Surgical Specialties Corp Quill Monoderm Suture 2-0 20cm Polyglecaprone Monofilament HRM-17 Clear 12/Bx - VLM-1005
Quill Monoderm Knotless Tissue Closure Device Suture Polyglecaprone Monofilament 2-0 20cm Absorbable HRM-17 Taper Point 1/2 Circle Needle 17mm Clear 12/Box
| Absorbability | Absorbable |
| Additional Attributes | Unidirectional |
| Brand | Quill Monoderm |
| Coated | Uncoated |
| Color | Clear |
| Construction | Monofilament |
| Disposable/Reusable | Disposable |
| Item | Suture |
| Item Type | Knotless Tissue Closure Device |
| Material | Polyglecaprone |
| Needle Code | HRM-17 |
| Needle Curvature | 1/2 Circle Needle |
| Needle Length | 17mm |
| Needle Type | Taper Point |
| Packaging | Variable Loop |
| Quantity | 12/Box |
| Sterile/Non-Sterile | Sterile |
| Suture Length | 20cm |
| Suture Size | 2-0 |
AIN-7710127
Surgical Specialties Inc
Wound Closure
50 In Stock
Quill Monoderm Knotless Tissue Closure Device Suture Polyglecaprone Monofilament 2-0 20cm Absorbable HRM-17 Taper Point 1/2 Circle Needle 17mm Clear 12/Box
| Absorbability | Absorbable |
| Additional Attributes | Unidirectional |
| Brand | Quill Monoderm |
| Coated | Uncoated |
| Color | Clear |
| Construction | Monofilament |
| Disposable/Reusable | Disposable |
| Item | Suture |
| Item Type | Knotless Tissue Closure Device |
| Material | Polyglecaprone |
| Needle Code | HRM-17 |
| Needle Curvature | 1/2 Circle Needle |
| Needle Length | 17mm |
| Needle Type | Taper Point |
| Packaging | Variable Loop |
| Quantity | 12/Box |
| Sterile/Non-Sterile | Sterile |
| Suture Length | 20cm |
| Suture Size | 2-0 |































































