Best Deals
Special Products
Surgical Specialties Corp Quill Monoderm Suture 3-0 14x14cm Polyglecaprone Mnflmnt DE-12/DE-12 Clr 12/Bx - YA-1016Q-0
Quill Monoderm Knotless Tissue Closure Device Suture Polyglecaprone Monofilament 3-0 14x14cm Absorbable DE-12/DE-12 Diamond Point 3/8 Circle Needle 18mm Clear 12/Box
| Absorbability | Absorbable |
| Additional Attributes | Bidirectional |
| Arms | Double Arm |
| Brand | Quill Monoderm |
| Coated | Uncoated |
| Color | Clear |
| Construction | Monofilament |
| Disposable/Reusable | Disposable |
| Item | Suture |
| Item Type | Knotless Tissue Closure Device |
| Material | Polyglecaprone |
| Needle Code | DE-12/DE-12 |
| Needle Curvature | 3/8 Circle Needle |
| Needle Length | 18mm |
| Needle Type | Diamond Point |
| Quantity | 12/Box |
| Sterile/Non-Sterile | Sterile |
| Suture Length | 14x14cm |
| Suture Size | 3-0 |
AIN-7710159
Surgical Specialties Inc
Wound Closure
50 In Stock
Quill Monoderm Knotless Tissue Closure Device Suture Polyglecaprone Monofilament 3-0 14x14cm Absorbable DE-12/DE-12 Diamond Point 3/8 Circle Needle 18mm Clear 12/Box
| Absorbability | Absorbable |
| Additional Attributes | Bidirectional |
| Arms | Double Arm |
| Brand | Quill Monoderm |
| Coated | Uncoated |
| Color | Clear |
| Construction | Monofilament |
| Disposable/Reusable | Disposable |
| Item | Suture |
| Item Type | Knotless Tissue Closure Device |
| Material | Polyglecaprone |
| Needle Code | DE-12/DE-12 |
| Needle Curvature | 3/8 Circle Needle |
| Needle Length | 18mm |
| Needle Type | Diamond Point |
| Quantity | 12/Box |
| Sterile/Non-Sterile | Sterile |
| Suture Length | 14x14cm |
| Suture Size | 3-0 |































































