Best Deals
Special Products
Surgical Specialties Corp Quill Suture 2 30x30cm Polydioxanone Monofilament CT-1 Violet 12/Bx - RX-1058Q
| Absorbability | Absorbable |
| Additional Attributes | Bidirectional |
| Arms | Double Arm |
| Brand | Quill |
| Coated | Uncoated |
| Color | Violet |
| Construction | Monofilament |
| Disposable/Reusable | Disposable |
| Item | Suture |
| Item Type | Knotless Tissue Closure Device |
| Material | Polydioxanone |
| Needle Code | CT-1 |
| Needle Curvature | 1/2 Circle Needle |
| Needle Length | 36mm |
| Needle Type | Taper Point |
| Quantity | 12/Box |
| Suture Length | 30x30cm |
| Suture Size | 2 |
$477.95
AIN-7710115
Surgical Specialties Corp
Wound Closure
50 In Stock
| Absorbability | Absorbable |
| Additional Attributes | Bidirectional |
| Arms | Double Arm |
| Brand | Quill |
| Coated | Uncoated |
| Color | Violet |
| Construction | Monofilament |
| Disposable/Reusable | Disposable |
| Item | Suture |
| Item Type | Knotless Tissue Closure Device |
| Material | Polydioxanone |
| Needle Code | CT-1 |
| Needle Curvature | 1/2 Circle Needle |
| Needle Length | 36mm |
| Needle Type | Taper Point |
| Quantity | 12/Box |
| Suture Length | 30x30cm |
| Suture Size | 2 |































































