Best Deals
Special Products
Felix Storch (Summit) Accucold Performance Series Laboratory Refrigerator 15 Cu Ft Gls Dr +2 to 8C Each - ARG15MLDL2B
Accucold Performance Series Laboratory Refrigerator 15 Cu Ft Glass Door +2 to 8C Auto Defrost Each
| Attribute | Details |
|---|---|
| Additional Attributes | Factory Installed NIST Digital Data Logger |
| Alarm | Temperature/Power Failure/Door Open Alarm/Remote Contacts |
| Brand | Accucold Performance Series |
| Certifications/Approvals | ETL/ETL-C |
| Color | Arctic White |
| Controller Type | Microprocessor Temperature Controller |
| Defrost | Auto Defrost |
| Display | Backlit Digital Display |
| Door Type | Glass Door |
| Handle | Antimicrobial Handle |
| Item | Refrigerator |
| Item Type | Laboratory |
| Lock | Built-In Key Lock |
| Mount/Base | 2 Leveling Legs/2 Wheels |
| Primary LWH | 24.38 x 23.38 x 72" |
| Probe | Dual Vaccine Probe |
| Quantity | Each |
| Range/Duration | +2 to 8°C |
| Refrigerant | R600a |
| Shelf/Sink | 6 Shelves |
| Style | Built-In |
| Volt | 115V AC /60 Hz |
| Volume | 15 Cu Ft |
$3,620.95
AIN-1403621
Felix Storch (Summit)
Cold Storage
50 In Stock
Accucold Performance Series Laboratory Refrigerator 15 Cu Ft Glass Door +2 to 8C Auto Defrost Each
| Attribute | Details |
|---|---|
| Additional Attributes | Factory Installed NIST Digital Data Logger |
| Alarm | Temperature/Power Failure/Door Open Alarm/Remote Contacts |
| Brand | Accucold Performance Series |
| Certifications/Approvals | ETL/ETL-C |
| Color | Arctic White |
| Controller Type | Microprocessor Temperature Controller |
| Defrost | Auto Defrost |
| Display | Backlit Digital Display |
| Door Type | Glass Door |
| Handle | Antimicrobial Handle |
| Item | Refrigerator |
| Item Type | Laboratory |
| Lock | Built-In Key Lock |
| Mount/Base | 2 Leveling Legs/2 Wheels |
| Primary LWH | 24.38 x 23.38 x 72" |
| Probe | Dual Vaccine Probe |
| Quantity | Each |
| Range/Duration | +2 to 8°C |
| Refrigerant | R600a |
| Shelf/Sink | 6 Shelves |
| Style | Built-In |
| Volt | 115V AC /60 Hz |
| Volume | 15 Cu Ft |































































