Best Deals
Special Products
Henry Schein Inc. Monoderm Suture 4-0 18" PGA/PCL Mnflmnt DSM13 Undyd 12/Bx - 5700464
Monoderm Suture Polyglycolic Acid/Polycaprolactone Monofilament 4-0 18" Absorbable DSM13 Precision Reverse Cutting 3/8 Circle Needle 13mm Uncoated Undyed 12/Box
| Absorbability | Absorbable |
| Brand | Monoderm |
| Coated | Uncoated |
| Color | Undyed |
| Construction | Monofilament |
| Disposable/Reusable | Disposable |
| Item | Suture |
| Material | Polyglycolic Acid/Polycaprolactone |
| Needle Code | DSM13 |
| Needle Curvature | 3/8 Circle Needle |
| Needle Length | 13mm |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting |
| Quantity | 12/Box |
| Suture Length | 18" |
| Suture Size | 4-0 |
AIN-5700464
Henry Schein Inc.
Wound Closure
50 In Stock
Monoderm Suture Polyglycolic Acid/Polycaprolactone Monofilament 4-0 18" Absorbable DSM13 Precision Reverse Cutting 3/8 Circle Needle 13mm Uncoated Undyed 12/Box
| Absorbability | Absorbable |
| Brand | Monoderm |
| Coated | Uncoated |
| Color | Undyed |
| Construction | Monofilament |
| Disposable/Reusable | Disposable |
| Item | Suture |
| Material | Polyglycolic Acid/Polycaprolactone |
| Needle Code | DSM13 |
| Needle Curvature | 3/8 Circle Needle |
| Needle Length | 13mm |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting |
| Quantity | 12/Box |
| Suture Length | 18" |
| Suture Size | 4-0 |































































