Best Deals
Special Products
Henry Schein Inc Prolene Suture 5-0 18" Polypropylene Monofilament DSM16 Blue 12/Bx . - 5700471
Prolene Suture Polypropylene Monofilament 5-0 18" Non-Absorbable DSM16 Precision Reverse Cutting 3/8 Circle Needle 16mm Uncoated Blue 12/Box
| Absorbability | Non-Absorbable |
| Brand | Prolene |
| Coated | Uncoated |
| Color | Blue |
| Construction | Monofilament |
| Disposable/Reusable | Disposable |
| Item | Suture |
| Material | Polypropylene |
| Needle Code | DSM16 |
| Needle Curvature | 3/8 Circle Needle |
| Needle Length | 16mm |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting |
| Quantity | 12/Box |
| Suture Length | 18" |
| Suture Size | 5-0 |
AIN-5700471
Henry Schein Inc.
Wound Closure
50 In Stock
Prolene Suture Polypropylene Monofilament 5-0 18" Non-Absorbable DSM16 Precision Reverse Cutting 3/8 Circle Needle 16mm Uncoated Blue 12/Box
| Absorbability | Non-Absorbable |
| Brand | Prolene |
| Coated | Uncoated |
| Color | Blue |
| Construction | Monofilament |
| Disposable/Reusable | Disposable |
| Item | Suture |
| Material | Polypropylene |
| Needle Code | DSM16 |
| Needle Curvature | 3/8 Circle Needle |
| Needle Length | 16mm |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting |
| Quantity | 12/Box |
| Suture Length | 18" |
| Suture Size | 5-0 |































































